PRVI DIO – UVOD U PMS
Neka vaše tijelo govori svoju priču – PMS: Razumijemo vašu borbu!
Kao stručnjakinja za biljnu terapiju kod ženskih tegoba, prenijeti ću vam najbitnije činjenice o PMS-u i kako si same možete pomoći. U prvom djelu sage o PMS-u navesti ću uzroke, simptome i tipove ovog sindroma (jer nismo sve iste).
Krenimo pomalo filozofskim pristupom. Jeste li se ikad zapitale da li je PMS posljedica individualnog patološkog problema ili su to kulturna vjerovanja koja povezuju menstrualni ciklus s raznim negativnim reakcijama, ili je riječ o kombinaciji oba?
Zamislite trenutak kada biste mogle slaviti menstruaciju kao vrijeme zadovoljstva i radosti, umjesto nečeg što se mora sakriti i što donosi negativne reakcije. Bi li tada PMS postojao?
Što je zapravo PMS?
PMS ili predmenstrualni sindrom je okarakteriziran sa širokim rasponom simptoma koji se pojavljuju 1-2 tjedna prije sljedećeg menstrualnog ciklusa a prestaju uskoro nakon početka menstruacije.
Čak 30-85% svih žena doživi barem jedan simptom tijekom svakog menstrualnog ciklusa.
Jeste li znale da u svom najtežem obliku PMS zahvaća oko 2,5% žena i da simptomi mogu toliko utjecati na vaš život da uzrokuju poremećaje u obiteljskim, osobnim ili radnim odnosima?
No, postoji svjetlo na kraju tunela – žene su sklonije dovesti simptome PMS-a pod kontrolu u svojim tridesetima i četrdesetima.
Simptomi PMS-a ( pripremite se na čitanje dugačkog popisa ?)
Fizički:
- nadutost trbuha i nelagoda
- povećan apetit, želja za slatkim, alkoholom i/ili masnom hranom
- oticanje grudi, bol, nelagoda i kvržice u dojkama
- promjena navike pražnjenja crijeva
- cikličko debljanje
- vrtoglavica ili nesvjestica
- umor i slabost
- zadržavanje tekućine
- glavobolja ili migrena
- nesanica ili pospanost
- bolovi u zglobovima i/ili donjem djelu leđa
- lupanje srca
- nelagoda ili bolovi u zdjelici
- loša motorička koordinacija
- predmenstrualne akne ili mrlje na koži
- sklonost manjim nezgodama
- nepoželjne promjene na kosi
Emocionalno i mentalno
- agresija
- bijesni ispadi
- anksioznost
- zbunjenost
- depresija
- osjećaj preopterećenosti ili da imamo stvari „izvan kontrole“
- zaboravljivost
- hiperreaktivnost
- iritabilnost
- manjak koncentracije
- usamljenost
- promjena raspoloženja
- živčana napetost
- loša prosudba
- nemir
- plačljivost
Uzroci PMS-a
Postoji nekoliko teorija o uzroku nastanka:
- hormonalna neravnoteža, abnormalne vrijednosti hormona ( povišen estrogen; smanjen progesteron; poremećaj rada štitnjače)
- odstupanja neurotransmitera u središnjem živčanom sustavu
- nedostatak nutrijenata osobito vitamina B6, vitamina E, vitamina A, kalcija i magnezija
- neprikladna prehrana – ona koja dovodi do nereguliranog šećera u krvi, ili primjerice pretjeran unos kave
- stres – trenutna veza, seksualni poremećaj/poteškoće, stres na poslu , slabe vještine suočavanja sa problemima/izazovima
- psihosocijalni faktori – negativan stav o menstruaciji, kulturološka očekivanja da je menstruacija povezana s neugodnim simptomima,itd.
Majke, potaknite pozitivno razmišljanje o menstruaciji kod svojih kćeri – kako menstruacija nije nešto nečisto, neugodno, automatski vrlo bolno. Ako vi imate PMS, ne treba značiti da će i kćer imati. Ako želite promjenu, vi same budite promjena: proučite moguć izvor PMS-a i zapitajte se „koji je moguć razlog“.
Tipovi pms-a prema kategoriji uzroka (Napomena: podjela je okvirna kako biste lakše odredile koji tip kod vas više ili manje prevladava i ne služi u svrhu postavljanja dijagnoza)
1. PMS-A ( Anksioznost ) – vjerojatan uzrok je povišen estrogen i/ili nedostatak progesterona; smanjena reakcija na stres zbog čega smo osjetljivije na zapravo normalne hormonalne promjene povezane s menstruacijom.
PREVLADAVAJUĆI SIMPTOMI : anksioznost, nesanica, iritabilnost, emocionalna nestabilnost.
2. PMS-U ( žudnja za Ugljikohidratima) – mogući pojačani učinci vezanja inzulina (posljedično više glukoze iz krvi ulazi u naše stanice )
PREVLADAVAJUĆI SIMPTOMI: žudnja za šećerom, povećan apetit (čak proždrljivost ), glavobolja, hipoglikemija, lupanje srca, spontano znojenje.
Ali nemojte da to sada bude dobra isprika za natrpati se čokoladom. 🙂 Ako baš baš morate, uzmite čokoladu za kuhanje ( s visokim udjelom kakaa ) jer je teže pretjerati s njom nego s mliječnom čokoladom.
3. PMS-D ( Depresija ) – estrogen dovodi do povećane degradacije neurotransmitera u središnjem živčanom sustavu ( sve je povezano! )
PREVLADAVAJUĆI SIMPTOMI: depresija, plačljivost, očaj, osjećaj beznađa, umor, nesanica, apatija, smanjen libido.
Ovaj tip može značajno ometati svakodnevicu i funkcioniranje u društvu.
4. PMS-H ( Hiperhidracija) – vjerojatan učinak povećane razine hormona aldosterona odgovornog za zadržavanje vode u našem tijelu ( nastaje kao posljedica povećanog estrogena )
PREVLADAVAJUĆI SIMPTOMI: edem nogu i ruku, povećanje težine, osjećaj nadutosti, odjeća se čini manjom, osjetljivost grudi ili osjećaj nadutosti dojki.
Kako kaže poznata pjesma grupe Jinx – „Na čemu si ti“?
Nadam se da ste do sada pronašli interes u priči o PMS-u, njegovim uzrocima i procesima koji se uistinu događaju u našem tijelu.
Bez sumnje, PMS nije samo “u tvojoj glavi” – iza njega se kriju brojni faktori, od vanjskih utjecaja na naš stil života i životnih događaja, pa sve do složenih biokemijskih procesa unutar nas.
Možemo li si pomoći?
Odgovor je DA! U sljedećem blogu ću se usredotočiti upravo na rješenja i kako ublažiti simptome PMS-a. Zato vas pozivam da nas svakako zapratite jer najzanimljiviji dio tek slijedi.
No, ako nestrpljivo želite saznati više odmah, ne oklijevajte – obratite nam se u našim Rizk ljekarnama! Naši stručni ljekarnici će vas pažljivo saslušati, pružiti vam podršku i individualizirane savjete kako da se nosite s PMS-om na najbolji mogući prirodan način.